Jestem wartościowy/wartościowa!

Projekty

W grudniu w ramach projektu O odporność dbamy, żadnym wirusom się nie damy odbył się konkurs Dlaczego jestem wartościowy/ wartościowa?

Celem konkursu było budowanie poczucia własnej wartości, kształtowanie umiejętności wykorzystywania swoich mocnych stron, zachęcanie do pozytywnego myślenia o sobie oraz rozbudzenie wyobraźni i twórczego myślenia.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło  dwadzieścia jeden prac uczniów klas VII-VIII. Komisja konkursowa, kierując się wyznaczonymi kryteriami, dokonała wyboru trzech prac, które zostały nagrodzone wartościowymi książkami ufundowanymi z programu Działaj Lokalnie.

Każda przesłana praca jest dla nas bardzo cenna, ponieważ pokazuje nam, co uczniowie myślą o sobie, jakie wartości cenią oraz jakie działania budują w nich poczucie własnej wartości.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie!

NAGRODZONE PRACE

Praca nr 1

Dlaczego jestem wartościowa?

Każdy człowiek potrafi znaleźć w sobie dobro i zło. Każdy szuka w sobie zalet i wad. Każdy w różnych momentach swojego życia zastanawia się czy jest wartościowym człowiekiem.  Ja również mam takie chwile zastanowienia nad swoim życiem, nad swoim zachowaniem. W swej wypowiedzi chciałabym przedstawić siebie jako osobę wartościową i zasługującą na uwagę.

Jestem uczennicą klasy siódmej. Chodzę do wspaniałej szkoły, w której otaczają mnie moi koledzy i koleżanki oraz nauczyciele, którzy zawsze służą pomocą. Mam kochającą rodzinę, ładny dom, mojego ukochanego psa i dwa wspaniałe koty. Wszystko to, co mnie otacza sprawia, że jestem szczęśliwa i pomaga mi w budowaniu mojej wartości, ale gdybym tego wszystkiego nie miała,  to również czułabym się wartościowa. Mam talenty, które w moim życiu znaczą bardzo dużo. Szczególnym moim talentem jest umiejętność gry na trąbce. Koncerty, które gram, sprawiają przyjemność moim słuchaczom,
a ja cieszę się, że mogę im zaimponować moimi umiejętnościami. Jestem wartościowa dzięki temu, że mam przy sobie rodzinę, która wspiera mnie zawsze w trudnych sytuacjach i jest ze mną wszędzie. Opiekuje się mną i nawet za mały wyczyn chwali mnie i docenia, a to jest dla mnie znak, że jestem wartościowa. Szkoła, która mnie otacza na co dzień i w której spędzam  połowę mojego życia, nauczyła mnie wiele i jeszcze pewnie dużo nauczy. Nauczyciele, którzy w niej pracują,  doceniają mnie za pracę, obdarowując dobrymi ocenami. Podczas różnych uroczystości życzą samej pomyślności, a z ich ust wypływa wiele pozytywnych opinii na mój temat. Koleżanki i koledzy pomagają mi, gdy czegoś nie rozumiem lub chwalą za świetnie wykonane zadanie. Granie na trąbce czy rysowanie przypomina mi, że jestem bardzo doceniana przez wiele osób, ale przede wszystkim przez moją rodzinę i najbliższych. Uważam, że jestem bardzo wartościowym człowiekiem, zamierzam nie zaniedbywać swoich talentów, tylko je rozwijać, aż dojdę do samego szczytu. Mam nadzieję, że za rok zdam egzamin ósmoklasisty i będę mogła dalej się rozwijać w szkole ponadpodstawowej oraz poszerzać swoją wiedzę o przedmiocie, który w szkole podstawowej najbardziej mi się podobał. Na pewno nie zapomnę  rozwijać swoich talentów.

Każdy z nas, bez względu na to czy jest optymistą czy pesymistą, jest człowiekiem wartościowym, wystarczy w to tylko uwierzyć i zastanowić się nad swoimi dobrymi, a nie złymi cechami. Pamiętać jednak należy, żeby  być wartościowym, trzeba pomagać innym.  Ja staram się pomagać kolegom i koleżankom, siostrom i kuzynom, zwłaszcza wtedy, gdy są  w trudnej sytuacji lub gdy nie potrafią rozwiązać zadania. Cieszę się z tego, że nie myślę o sobie w negatywny sposób i jestem pozytywnie nastawiona do życia. Mam nadzieję, że zawsze taka będę. Gdy jestem w rozsypce albo mam gorsze dni, moja rodzina lub ja sama powtarzam sobie, że jestem wartościowa i wtedy przypominają mi się wszystkie moja dobre rzeczy, które zrobiłam oraz moje talenty, za które dziękuję Bogu każdego dnia.

Jestem bardzo wartościowym człowiekiem i każdy z nas nim jest, wystarczy uwierzyć  i zajrzeć głęboko w siebie, a na pewno w każdym z nas drzemie jeszcze jakiś nieodkryty talent. Ja będę się rozwijać, być  może kiedyś w przyszłości zostanę sławnym wielkim wirtuozem trąbki. Uważam, że być wartościowym to znaczy mieć dla kogo żyć, ja mam wiele takich osób i jestem z tego powodu bardzo dumna. Myślę, że podobnie myśli wielu moich rówieśników, wielu uważa się za wartościowych  i wszyscy to w sobie cenią najbardziej.

Praca nr 2

Każda osoba posiada zalety jak i wady, które czynią ją wartościową. Mimo tego nie każdy umie to dostrzec. Większość ludzi nie potrafi określić swoich zalet jak i również wad, a co za tym idzie, nie umieją określić czy są wartościowi. Ja sama siebie uznaję  za  wartościową dziewczynę.

Osobiście uważam, że moją największa zaletą jest dystans do samej siebie. Potrafię często śmiać się z samej siebie, nie przejmując się opinią innych. Podczas konwersacji z innymi ludźmi,  umiem powiedzieć coś optymistycznego,  dzięki czemu jestem postrzegana jako osobą pozytywnie nastawiona do życia. Moją kolejną wartościową cechą jest mój humor i  bycie osobą zabawną. Dzięki tym cechom inni ludzie cenią sobie czas spędzany ze mną, nie nudzą się, wzbogacają swoją wiedzę, ale również pozytywniej patrzą na napotykane problemy. Osobom, które w jakiś sposób są dla mnie ważne, potrafię pomóc. Jestem zaradna i ambitna, dzięki czemu uważam, że w życiu mogę wiele osiągnąć. Jestem również osobą mającą cechy, które powodują, że lubię decydować o swoim życiu, o swoich celach; lubię mieć wszystko pod kontrolą. Można też powiedzieć, że cechuje mnie samodzielność oraz spryt, dzięki czemu potrafię radzić sobie w wielu trudnych sytuacjach, nigdy nie poddaję się, lecz dążę do rozwiązania sprawy. Potrafię być lojalnym i bardzo cennym sojusznikiem względem innych. Zawsze mówię to, co myślę, przez co inni czasami myślą, że jestem osobą zarozumiałą czy egoistyczną. Jest to tylko powłoka zewnętrzna, bo w głębi serca jestem altruistką, słucham innych, liczę się ze zdaniem  oraz ich odczuciami. Nie lubię schematyczności oraz monotonii sztywnych zasad. Jestem osobą tolerancyjną oraz inteligentną. Choć z natury jestem przyjacielska i powszechnie lubiana, czasami potrafię być bardzo uparta. Nie jest na mnie łatwo wymusić zmianę poglądów. Umiem być przy tym przekonująca w sposób niemożliwy do podważenia. Jestem otwarta względem innych, mających odmienne stanowisko.

Mimo, że nie wszystkie z przedstawionych  cech są pozytywne, to muszę stwierdzić, że potrafię walczyć ze swoimi słabościami; czasami zamieniając je w zalety. Wiem, że nie ma człowieka idealnego, ale każdego dnia dążę do doskonałości, do bycia potrzebnym innym ludziom, do bycia wartościowym człowiekiem.

Praca nr 3

Jestem uczennicą klasy ósmej Zespołu Szkół w Pawłowie. Jestem przyjazna, bardzo lubię zawierać nowe znajomości, potrafię współdziałać w zespole.

Pomoc innym sprawia bardzo dużo uśmiechu na twarzy. Między innymi dlatego jestem pomocna,  jest to coś dla mnie bardzo wyjątkowego. Uważam sama siebie za bardzo wartościową dziewczynę. Można to wywnioskować  choćby po tym, że za każdym razem staram się pomagać innym, zauważam zmiany w otoczeniu, od razu działam. Staram się brać udział we wszystkich apelach w szkole. Myślę, że dużo osób jest ze mnie dumnych, że potrafię sobie sama poradzić w różnego rodzaju sprawach. Biorę też udział w Wielkiej Orkiestrze  Świątecznej Pomocy;  jest to mały  gest z mojej strony, a jednocześnie przynoszący nadzieję wielu ludziom.  Staram się traktować wszystkich ludzi tak samo, nie określam, że ktoś jest lepszym czy  gorszym; wszyscy są dla mnie równi. Myślę, że w dość krótkim czasie swojego czternastoletniego życia dużo osiągnęłam, odkryłam w sobie  wiele talentów,  nauczyłam się dystansu do życia. Zauważyłam, że nie każde otaczające mnie osoby, są dla odpowiednie. Jak każdy człowiek posiadam też trochę wad. Nikt nie jest idealny, każdy z nas popełnia błędy, a ja od jakiegoś czasu zaczęłam się na nich uczyć. Jestem też aktywną  dziewczyną, cały czas wyznaczam sobie cele, które próbuję osiągać. Posiadam też jedną z ważnych cech, jaką jest asertywność. Bardzo dużą wartością  jest dla mnie moja rodzina. Bywam osobą ciekawą, dużo rzeczy mnie interesuje i zawszę staram się dowiedzieć, o co chodziło w danej sytuacji.  Angażuję się w to, co robię. Odpowiedzialność to kolejna cecha, którą posiadam. Nie tylko moi najbliżsi mogą na mnie liczyć. Gdy dotyczy to dzieci, staram się wywiązać ze swoich zobowiązań doskonale, tak  jak tylko potrafię najlepiej.  W nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi potrzebna jest szczególna cecha, czyli komunikatywność. Tą cechę też posiadam, szybko się dogaduję z innymi, potrafię rozmawiać nie tylko z rówieśnikami, ale i ludźmi starszymi.  Szacunek, to najważniejsza cecha w życiu człowieka. Uważam, że tak jak traktujemy innych, tak my jesteśmy traktowani przez nich. Staram się zawsze odnosić  z szacunkiem do innych osób, dlatego też inne osoby traktują mnie z szacunkiem i mają go do mnie.

Podsumowując, mogę stwierdzić, że cechy, które posiadam potwierdzają moje spostrzeżenie, że jestem wartościowym człowiekiem. Pomoc innym ludziom, odpowiedzialność, solidarność, jak i szacunek, to stwierdzenia w XXI wieku niezbyt popularne, ale w moim przekonaniu ważne w dalszym życiu młodego człowieka.

Zobacz także:

Przedszkolne urodziny
„Najpiękniejsza dla nas jest Wielkopolska wzdłuż i wszerz”
Menu
Skip to content