Materiały wspierające

Pedagog

Dekalog Dobrego Rodzica

10 rzeczy, o których każdy powinien pamiętać chcąc być dobrym rodzicem dla swojego dziecka.

 • 1. Spędzaj z dziećmi czas

  Spędzanie z dziećmi czasu to podstawowy warunek bycia dobrym rodzicem. Tylko w ten sposób można budować prawidłowe więzi międzyludzkie, wzajemnie poznawać się itp. Nie chodzi tylko o taki czas, gdy jesteśmy w jednym pomieszczeniu i każdy zajmuje się swoimi sprawami, ale o to by regularnie ofiarowywać naszym pociechom choć kilkanaście minut tylko dla nich. Wówczas mają świadomość, że są dla nas ważne, ważniejsze od codziennych spraw, którymi musimy się zająć. I nie ma co się tłumaczyć obowiązkami zawodowymi, bo dziś niemal wszyscy rodzice pracują. Jeśli mamy dużo obowiązków, planujmy chwile, które spędzimy z dziećmi, tak jak to robimy z zadaniami do wykonania. Jeśli jesteśmy zabiegani, niech tego czasu będzie mniej, ważne był on obecny regularnie, najlepiej codziennie.

 • 2. Okazuj miłość

  Gdyby zadać ci pytanie „czy kochasz swoje dziecko?”, na pewno odpowiesz twierdząco i będzie to prawdą, ale dużo ważniejszym pytaniem jest „czy twoje dziecko wie, że je kochasz?”. I tu ostrzegam przed zbyt pochopnymi odpowiedziami. Miłość wymaga tego, by wyrażać ją na sposób zrozumiały dla osoby kochanej, a najlepiej na wiele sposobów. Jeden z ważniejszych został opisany wyżej – dla dziecka miłość = czas. Równie istotne jest jednak mówienie mu o tym, okazywanie słowami tego, że się jest z niego dumnym itp. Nie zapominajmy też o wielkiej wadze dotyku. Wszelkie pieszczoty, przytulanie, branie na kolana jest potrzebne i łatwe do odczytania przez dziecko. Oczywiście gesty miłości trzeba dostosować do wieku dziecka oraz konkretnej sytuacji, ale nigdy nie należy z nich rezygnować.

 • 3. Poznawaj swoje dzieci

  Czasem tylko wydaje nam się, że znamy nasze pociechy. Wystarczy bowiem zapytać o to jaki jest jego ulubiony bohater filmowy, gra komputerowa, czego najbardziej się boi, jak lubi spędzać czas z rówieśnikami i może się okazać, że nie zawsze znamy odpowiedź. A jeśli nawet to niekoniecznie będzie ona zgodna z tym, co odpowiedziałoby dziecko. Chodzi więc o to by zacząć poznawać świat naszych pociech, zachęcać je do tego by pokazywały nam to, co lubią robić, pozwolić im być nauczycielami w tym zakresie. Warto też słuchać innych osób mających z nimi kontakt, rozmawiać z kolegami i koleżankami, nauczycielami, trenerami. Szczególnie ci ostatni, patrząc jak gdyby z zewnątrz, mogą zauważyć pewne rzeczy, których my nie dostrzegamy. Im lepiej znamy nasze dziecko tym łatwiej jest się z nim porozumieć i dostrzec gdy potrzebuje naszej pomocy. Warto też sięgać po wiedzę ogólną na temat etapów rozwoju człowieka, by znać ogólne prawidłowości i wiedzieć czego można się spodziewać, gdy nasze potomstwo jest w określonym wieku. I pamiętajmy, nawet jeśli mamy kilkoro dzieci, to każde z nich jest inne i każde trzeba poznawać na nowo.

 • 4. Słuchaj tego, co mówią dzieci

  Jednym ze sposobów poznawania dzieci jest słuchanie tego, co mówią. Często bowiem nasze spojrzenie na daną sprawę zupełnie rożni się od perspektywy i dlatego czują się one przez nas nierozumiane. Jeśli przychodzą do nas z jakimś problemem to rozwiązaniem nie jest jego bagatelizowanie, ale wysłuchanie i staranie się zrozumieć dlaczego dziecko tak tą sprawę przeżywa. I zawsze w takiej sytuacji koncentrujmy uwagę na nim, nie zajmujmy się innymi rzeczami.

 • 5. Bądź oparciem

  Gdy dziecko ma problemy, czasem jedyne co dostaje od rodzica to kara i wykład na temat tego jak złe było to, co zrobiło. Tymczasem w takich momentach ono potrzebuje przede wszystkim oparcia, zapewnienia, że nie jest samo, że ma do kogo zwrócić się o pomoc, że nie wszyscy się od niego odwrócili. Nie chodzi o pogłaskanie po główce i mówieniu, że nic się nie stało. Zło należy nazywać złem, ale równocześnie okazać naszemu potomkowi, że nadal go kochamy i może na nas liczyć.

 • 6. Ustal jasne zasady

  Wychowanie bez zasad to brak wychowania, a jednym z warunków dania dziecku poczucia bezpieczeństwa jest ustalenie jasnych reguł obowiązujących w domu. To sprawia, że dzieci wiedzą co im wolno, a co nie oraz czego mogą się spodziewać za złamanie, którejś z zasad. Ważne by owe wymagania były dostosowane do wieku i możliwości naszych pociech. Wymagając, nie tylko kierujemy rozwojem naszych dzieci i chronimy je przed niebezpieczeństwami, ale również dajemy im do zrozumienia, że zależy nam na nich.

 • 7. Bądź konsekwentny

  Gdy zasady są już ustalone dziecko musi wiedzieć, że obowiązują zawsze. Chodzi więc o to by być konsekwentnym w egzekwowaniu ich przestrzegania. Nie może być tak, że kara lub jej brak zależy od tego jaki aktualnie nastrój ma rodzic. Konsekwencja ważna jest nie tylko w dyscyplinie, ale również w podjętych decyzjach (chyba, że uznamy, iż są one złe). Przykładowo, gdy zdecydowaliśmy, że nie kupimy jakiejś zabawki maluchowi, to nie powinniśmy zmieniać zdania pod wpływem jego płaczu, wrzasku czy szantażu emocjonalnego.

 • 8. Przyznawaj się do błędów

  Jeśli okażesz się niesprawiedliwy w stosunku do swego dziecka, źle je ocenisz albo je zawiedziesz, nie udawaj, że nic się nie stało. Słowo „przepraszam”, pomoże mu zrozumieć, że jest dla ciebie ważne, traktujesz je poważnie. Dodatkowo samo nauczy się tego, jak należy postąpić, gdy popełni błąd.

 • 9. Dotrzymuj danego słowa

  Nie dawaj obietnic, których nie możesz dotrzymać, bo inaczej stracisz zaufanie swojego dziecka. Dla ciebie to, co obiecałeś, może mieć małe znaczenie, a dla niego ogromne. Dlatego nigdy nie obiecuj po to, by twoja pociecha dała ci święty spokój. Ty zapomnisz o tym, co powiedziałeś, a ona uzna, że nie jest dla ciebie ważna i nie może na ciebie liczyć.

 • 10. Dbaj o relacje małżeńskie

  Dla dziecka ważne jest nie tylko to, żeby czuło się kochane przez rodziców, ale również świadomość, że rodzice kochają siebie nawzajem. To daje mu poczucie bezpieczeństwa, pozwala wierzyć, że jego środowisko, którym jest rodzina jest stabilne i niezagrożone rozpadem. Poza tym obserwując jak tato i mama zachowują się wobec siebie, samo uczy się jak powinny wyglądać relacje między mężczyznami i kobietami. Warto więc starać się by miało w nas jak najlepsze wzorce.

Zobacz także:

Depresja…
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Menu
Skip to content