Śladami ptaków – wycieczka do Doliny Baryczy

AktualnościProjekty

Dnia13 kwietnia 2022 r. po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji terenowej – wycieczce organizowanej w ramach grantu Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół w Pawłowie do projektu pt. „Oferta Programu Edukacja dla Doliny Baryczy narzędziem wzmocnienia rozpoznawalności i  potencjału obszaru Doliny Baryczy- edycja II.”   

  Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach zapewnił nam atrakcyjny sposób zwiedzania terenów Doliny Baryczy, gdyż przemieszczaliśmy się trzema pojazdami elektrycznymi – meleksami. Naszą podróż rozpoczęliśmy od najwyższej w Dolinie Baryczy wieży obserwacyjnej, stojącej na południowym brzegu stawu Grabownica. Zaopatrzeni w sprzęt optyczny mieliśmy możliwość dokładnej obserwacji miejsc cennych przyrodniczo, a obecna na miejscu pani przewodnik zapoznała nas ze środowiskiem stawów i występującej tam faunie i florze. Następnie udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną wokół Stawu Słonecznego, tam poznaliśmy historię Rudy Milickiej. Uczniowie dowiedzieli się, że stawy te zostały utworzone w XIII wieku i są największym w Polsce rezerwatem przyrodniczym i jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. Podczas całej eskapady mogliśmy zobaczyć łabędzie nieme i krzykliwe, perkozy, gęsi gęgawy, kaczki głowienki, krzyżówki i kormorany. Była to ciekawa lekcja przyrody, która poszerzyła naszą wiedzę o ptakach wodnych, o ich zwyczajach godowych, ptasiej wierności, miejscach lęgowych czy ptasich gniazdach.

Zobacz także:

Zaczytana szkoła
„Mała Piłkarska Kadra Czeka” – zawody sportowe
Menu
Skip to content