Wywieś flagę w Święto Chrztu Polski – 14.04

Aktualności

14 kwietnia 966 r. to jedna z ważnych  dat w historii kraju – rozpoczęła chrystianizację i dała początek państwowości. W środę (14.04) będziemy obchodzili 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Aby podkreślić rangę tego wydarzenia, wywieśmy tego dnia flagę w barwach narodowych.

22 lutego 2019r  Sejm uchwalił ustawę, na mocy której 14 kwietnia stał się nowym świętem – Świętem Chrztu Polski.

Uroczystość Chrztu Polski obchodzona jest dopiero po raz trzeci i choć jest świętem narodowym, zasadniczo nie różni się niczym od dnia powszedniego. Dajmy wyraz naszego patriotyzmu uczcijmy to święto, wywieszając biało-czerwoną flagę.

Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość narodu polskiego. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana za dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości – podkreśla Jan Klawiter, Prezes Fundacji SŁOWO.

Chrzest księcia Mieszka I oraz jego najbliższego otoczenia odbył się w Wielką Sobotę 966 r. i miał doniosłe znaczenie dla przebiegu zjednoczenia  plemion polskich pod władzą Dynastii Piastów. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Przez chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.

Zobacz także:

Powrót do przedszkola!
Wielkanoc
Menu
Skip to content